Vrhací nože

Vrhací nůž se dvěma vyvažovacími šrouby

Je to již dávno, co si vrhací nože našly cestu z cirkusových manéží do soukromých zahrad. V zásadě lze házet jakýmkoliv nožem, vrhací nůž má ale podstatné výhody pro hod:

1. je vyroben z „měkké“ (tj. nekřehké) oceli, čímž odpadá riziko zlomení nože, pokud se nůž odrazí od cíle a spadne na zem
2. je pro vrh speciálně vyvážený
3. geometrie čepele vyhovuje zvláštním požadavkům na hod
4. není ostrý jako břitva, a tak nehrozí riziko poranění při držení za čepel
5. některé nože dokonce nabízejí možnost individuálního rozložení hmotnosti

Přetočený a nedotočený vrhací nůžJe několik možností, jak držet a házet vrhacím nožem. Běžný je tzv. hamrgrif, při němž se nůž drží jako kladivo. U lehčích nožů se doporučuje tzw. pinch-grif, kdy čepel svírá palec a pokrčený ukazovák.

U hodu nožem hraje podstatnou roli vzdálenost od cíle, která také určuje počet obratů nože za letu nože. Zabodne-li se nůž do cíle a jeho střenka se tyčí vzhůru, nůž se přetočil. Pro optimální zabodnutí tedy můžete přistoupit k cíli kousek blíž. Je-li rukojeť skloněná k zemi, nůž se nedotočit a je třeba zvětšit obrat nože tím, že od cíle kousek poodstoupíme.

Při nácviku hodu vždy měňte pouze jednu věc: vzdálenost, techniku hodu nebo držení nože. Pokud budete současně měnit vše, nemůžete dobře pochopit, co a jak let vrhacího nože ovlivňuje. Nezapomeňte, že učený z nebe nespadl a i ti nevětší mistři vrhu nožem se ke svému mistrovství propracovali po krůčcích.

Při nácviku hodu prosím nepoškozujte stromy. Vrhací nože se nejlépe zapichují do měkkého materiálu, např. dřeva (lípa, borovice, smrk, modřín, bříza). K dostání jsou i speciální terčovnice určené na hod nožem.  Jsou vyrobeny z moderních materiálů jinak používaných v automobilovém průmyslu.